Günışığı Gazetesi

Anasayfa Yenile

“Elazığ DSİ yatırımlarıyla coştu”

12 Ocak 2018 13:02

“Elazığ DSİ yatırımlarıyla coştu”

Devlet Su İşleri (DSİ), Elazığ’da yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşları içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Devlet Su İşleri (DSİ), Elazığ’da yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşları içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
DSİ Genel Müdürü Murat Acu, yaptığı açıklamada, son 15 yılda Elazığ’da 11 baraj inşa edildiğini,  39.410 dekar araziyi sulamaya açılarak çiftçilere yıllık 39,7 milyon TL zirai gelir artışı sağlandığını ve 43 derenin ıslahının tamamlandığını bildirdi.
Murat Acu, “Tamamladığımız 11 baraj ile 79,26 milyon m³ su biriktirme hacmine ulaştık. Elazığ için 5 adet baraj yapımına hızla devam ediyoruz. İnşaat safhasındaki 3 adet içmesuyu tesisi tamamlandığında yıllık 45,68 milyon m3 su temin edeceğiz.  Elazığ için taşkın koruma tesislerinin önemini biliyoruz ve bu doğrultuda son 15 yılda 43 adet dere ıslah tesisi yaparak 3 ilçe merkezi,35 yerleşim yeri ve 2.889 dekar araziyi taşkınlardan koruduk. Ayrıca 9 adet taşkın koruma tesisinin yapımı devam etmektedir. ‘’dedi.
 
“BÖLGESEL GELİŞİM PROJELERİ’NDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR’’
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Elazığ’ın da nasibini aldığını belirten DSİ Genel Müdürü Acu; “DAP Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Van, Bitlis, Muş, Bingöl, Elazığ, Erzincan, Sivas, Malatya, Tunceli ve Hakkâri illerini kapsamaktadır.                Bu proje kapsamında Elazığ’da hak ettiği hizmetleri alacaktır. DAP kapsamında Elazığ’a; 2003-2019 yılları arasında yapılan ve yapılacak tesisler: 3 adet içmesuyu tesisi, 16 adet baraj ve gölet, 11 adet sulama tesisi, 52 adet taşkın koruma tesisi,10 adet HES olmak üzere toplam 92 tesis açılacaktır.” İfadelerine yer verdi.
 
‘’2017’DE ELAZIĞ’DA 10 ADET SU YAPISINI TAMAMLADIK’’
2017’de Elazığ’ın DSİ yatırımlarıyla adeta coştuğunu belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu;’’ DSİ olarak 2017 yılında Elazığ ilimizde 1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında 4 adet baraj, 2 adet sulama tesisi ve 4 adet taşkın koruma tesisini tamamladık. Elazığ ilinde tamamlanan baraj ve sulama tesisler ile toplam 6.050 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlanacağını belirterek sulu tarım ile birlikte ülke ekonomisine 2017 yılı birim fiyatları ile yıllık 5 082 290 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.” dedi.
Tamamlanan 4 Adet taşkın koruma tesisi ile Elazığ ili, Arıcak ilçesi Bükardi Beldesi, Maden ilçesi Altıntarla ve Durmuştepe köyleri, Merkez Sarıgül, Sarıkamış, Kuşhane Köyleri ile toplam 3 köy 1 mahalle ve 1 096 dekar zirai arazinin taşkın riskinin azaltıldığını belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu, tamamlanan baraj, sulama ve taşkın koruma tesislerinin toplam maliyeti 77 Milyon 488 Bin 166 TL olduğunu belirtti.
 
10 ADET TESİSİN AÇILIŞINI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAPTI
29 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen 375 Dev Eserin toplu açılış merasiminde Elazığ’ında nasibini aldığını belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu;  Elazığ’da tamamlanan 4 adet baraj, 2 adet sulama tesisi ve 4 adet taşkın koruma hizmete alınmıştır. Hizmete alınan projelerin Elazığ ilimize ve Elazığlı vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.