Günışığı Gazetesi

Anasayfa Yenile

BASKİL’DE BAKIR FABRİKASI KURULACAK

12 Ocak 2018 09:24

BASKİL’DE BAKIR FABRİKASI KURULACAK

Elazığ’ın Baskil ilçesinde zengin bakır rezervi tespit edildi. İlçedeki bakır madeninin işletilmesi amacıyla merkezi Avustralya’da bulunan bir firmanın Baskil ilçesinde fabrika kuracağı öğrenildi.

Türk Asıllı Avustralya firması Elazığ’ın Baskil ilçesinde yaptığı sondaj çalışmasında zengin bakır yatakları tespit etti. Firma yetkilileri bakır madenini işletmek amacıyla Baskil ilçesine fabrika kurma kararı aldı. Bazı ülkelerde de maden işletmeleri bulunan Avusturalya firmasının Baskil’de fabrika kurmak amacıyla temaslarını sürdürdüğü öğrenildi.

AK Parti Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk, günışığı’na yaptığı açıklamada, Avustralya firması yetkilileri ile temas halinde olduklarını, fabrika kurulması yönünde çalışmaların sürdürüldüğünü aktardı.

CİDDİ DÜŞÜNÜYORLAR

Milletvekili Tahir Öztürk, yaptığı açıklamada, firmanın yatırım konusunda ciddi düşündüğünü belirterek, “Firma yetkilileri Elazığ’a gelerek gerekli incelemelerini yaptı. Ben de yatırım yapmaları konusunda firma yetkililerine yardımcı oluyorum. Firmanın Baskil ilçesinde sondaj çalışmaları var. Sondaj çalışmalarında ciddi bulgular ortaya çıktı.  Baskil ilçesinde zengin bakır rezervi tespit edildi. Türk asıllı Avustralya firması yatırım yapmak istiyor. Baskil ilçesinde bakır fabrikası kurmak istiyorlar. Bu konuyla ilgili dün firma yetkilileri ile görüştüm. En geç 5-6 içerisinde fabrika yatırımı konusunda somut bir gelişme olacak.  Firma yetkilileri önümüzdeki hafta tekrar gelecekler. Görüşmelerimiz devam edecek. Bu konuda ciddi düşünüyorlar. Bu yatırım gerçekleşirse hem istihdam hem de ekonomik yönden ilimize ve ülkemize büyük katkısı olacağına inanıyorum. Bu yatırımla beraber yeni yatırımların da geleceğini ümit ediyoruz.” dedi.