Günışığı Gazetesi

Anasayfa Yenile

“Öncelik en iyi tanıtım olmalı”

10 Ocak 2018 16:49

“Öncelik en iyi tanıtım olmalı”

Elazığ’da düzenlenen Turizmde Dijitalleşme ve Müşteri Sadakati toplantısında konuşan Müşteri İlişkileri Yönetimi Uzmanı Berfu Tekbaş Elazığlı turizm yatırımcılarına “Turizme değer katmak istiyorsanız buraya gelen misafirlere öncelikle Elazığ Kültürünü, Harput musikisini ve Elazığ sofrasını en iyi şekilde sunmanız gerekiyor.” dedi.

Türkiye Turizm ve Otel Yöneticileri Derneği (TÜROYD) ile Elazığ Turizm Derneği (ETUDER) tarafından “Turizmde Dijitalleşme ve Müşteri Sadakati” konulu toplantı düzenlendi. Toplantıda Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Uzmanı Berfu Tekbaş, ile Hotech İş Geliştirme Direktörü Burkay Bozkurt sunum yaptı.

Elazığ Mavi Göl Otel’de gerçekleşen toplantıya TÜROYD Doğu Anadolu Bölgesi Sorumlusu Taner Durmuş, ETUDER Derneği Başkanı Burak Soylu, Turizm Lisesi idareci ve öğrencileri ile Elazığ Otel yöneticileri ve profesyonelleri katılım gösterdi. 

Toplantıda konuşan Berfu Tekbaş, Elazığlı turizm yatırımcılarına “Turizme değer katmak istiyorsanız buraya gelen misafirlere öncelikle Elazığ Kültürünü, Harput musikisini ve Elazığ sofrasını en iyi şekilde sunmanız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Dijitalleşmenin sadece bir teknoloji olmadığını vurgulayan Tekbaş, Dijitalleşme bir kültürdür diyerek Otel misafirlerinin dijital ortamda yapmış olduğu yoruma anında tepki vermek zorundayız. Dedi. Gelecek on yıl içinde teknolojinin tamamıyla yaşamımıza etki edeceğine işaret eden Tekbaş, teknoloji pazarındaki gelişmelerinde çok ciddi bir şekilde büyüyeceğini söyledi.

Turizm sektöründe her ne kadar dijitalleşmeye geçiş olsa da en önemli unsurun insan ve insana yatırım olduğunu vurgulayan Tekbaş, hizmet sektöründe daima insana yatırım, teknolojiye yapılacak olan yatırımdan daha faydalı olacağını belirtti.