Günışığı Gazetesi

Anasayfa Yenile

HAZAR GÖLܒNE YAZIK OLUYOR

11 Ocak 2018 10:09

HAZAR GÖLܒNE YAZIK OLUYOR

Elazığ’ın önemli turizm değerlerinden biri olan Hazar Gölü göz göre göre heba oluyor. Hazar Gölü’ne yıllardır akan kanalizasyon atığı gölde çirkin görüntüler oluşturmaya başladı.

Hazar Gölü’nde yaşanan kirliliğin önüne bir türlü geçilemiyor. Elazığ’ın ve bölgenin gözbebeği olan Hazar Gölü’nde yaşanan kirlilik had safhaya ulaştı.

Hazar Gölü’ne yıllardır akan kanalizasyon atığı gölde çirkin görüntüler oluşturmaya başladı.
Göl çevresindeki yerleşim alanlarının kanalizasyon atıkları suları hala göle akıyor. Gölün atık sulardan arındırılması amacıyla kurulan arıtma tesisinin faaliyet göstermemesi ise tepkilere neden oldu.
 
"BÖYLE PİSLİĞİ İLK KEZ GÖRDÜM"
Sivrice eski Belediye Başkanı Metin Öztürk, Hazar Gölü’nde yaşanan kirliliğin görüntüsünü gazetemizle paylaştı.
Öztürk, gazetemize yaptığı açıklamada, eski orman kampının arka bölümünde yer alan bölgenin kanalizasyon atıkları nedeniyle bataklığa dönüştüğünü söyledi.
Kanalizasyon atıklarının bu bölgede delta oluşturduğunu aktaran Öztürk, “Böyle bir pisliği ben ilk kez  gördüm. Göl çevresindeki yapıların kanalizasyon atıkları maalesef Hazar Gölü’ne akmaya devam ediyor.” dedi.
 
"ARITMA TESİSİ ÇALIŞMIYOR"
Gölün atık sulardan arındırılması amacıyla kurulan arıtma tesisinin faaliyet göstermediğini belirten Öztürk, “Arıtma tesisi ile ilgili bazı projeler hazırlandı. En son Bekçitepe köprüsünün altına arıtma tesisi kuruldu. Sonra dediler ki bu tesisin elektrik parasını biz ödeyemeyiz. Daha sonra güneş paneli kurmaya karar verdiler. Bedava elektrik olur düşüncesi ile güneş panelleri kuruldu. Ancak güneş panelinden de randıman alınamadı. Sanırım müteahhit firmanın sözleşme süresi doldu. Tesise kilit vurdular. Bundan dolayı kanalizasyon atıkları göle akmaya devam ediyor.” şeklinde konuştu.
 
"BİRAN ÖNCE ÖNLEM ALINMALI"
Hazar Gölü’nün biran önce kirlilikten kurtarılması gerektiğini vurgulayan Metin Öztürk, “Hazar Gölü’nün önemini herkes biliyor. Hazar Gölü Sivrice’nin, Elazığ’ın, bölgenin ve Türkiye’nin gözbebeğidir. Biran önce sayın Valimizin talimatıyla il özel idaresi veya iller bankası gölü kirlilikten kurtarmalı.” dedi.